Початок активного заселення європейцями Південної Америки

Коли європейці почали активне заселення Південної Америки? Як на материку відбувався цей процес, які він мав особливості?
Активне заселення Південної Америки європейцями почалося після відкриття континенту Христофором Колумбом у 1492 році та перших експедицій іспанців і португальців у XVI столітті.

Завоювання територій материка іспанцями

У 1516 році іспанці під керівництвом Хуана Діаса вперше висадилися на березі сучасної Аргентини, а в 1530-х роках конкістадори Франсіско Пісарро та Дієго де Альмагро завоювали землі Імперії інків (територія сучасних Перу, Болівії, Еквадору, Чилі та Колумбії).

  • 1532-1533 рр. – Пісарро підкорив імператора Атауальпу та оголосив землі Перу іспанськими.
  • 1535 р. – засновано місто Ліму, яке стало адміністративним центром іспанських колоній у Південній Америці.
  • 1541 р. – іспанці завоювали територію сучасного Чилі.

Завоювання поругальців

Португалія почала захоплення Бразилії 1500 року, коли Педру Алваріш Кабрал пришвартувався біля її берега.

  • Португальці стоврили поселення в 1530-х роках та стали вирощувати цукрову тростину, застосовуючи працю завезених африканських рабів з Африки.
  • 1549 р. – засновання міста Салвадор, яке згодом стало столицею колоніальної Бразилії.

Наслідки колонізаційних процесів

  1. Знищення корінних цивілізацій – епідемії невідомих місцевому населеню європейських хвороб, війна з колонізаторами та важка примусова праця суттєво вплинули на зменшення кількості індіанців.
  2. Формування креольського суспільства – природне змішування європейців, африканців і корінних народів утворило нові етнічні групи.
  3. Грабіж природних ресурів і цінностей європейцями – срібло з болівійського Потосу та золото з Бразилії стали основними джерелами збагачення імперій у Європі.
  4. Поширення рабства – для роботи на плантаціях і в шахтах колонізатори масово завозили рабів з Африки.

Отже, XVI століття стало періодом активного заселення Південної Америки європейцями, що призвело до кардинальних змін у демографії, економіці та культурі материка.

Іспанські конкістадори

Цікаві факти про заселення європейцями Південної Америки

1. Не всі інки знали про завоювання їх імперії
Коли іспанці захопили останнього імператора інків Атауальпу в 1532 році, багато підданих імперії не знало про це ще кілька років, оскільки не існувало швидкого зв’язку.

2. Срібна гора Потосі – місто-скарб
У Болівії іспанці знайшли гору Серро-Ріко, яка мала стільки срібла, що його б вистачило для будівництва мосту зі срібла від Південної Америки аж до Іспанії. Тому місто Потосі стало одним із найбагатших у світі в XVII столітті.

3. Європейські хвороби знищили більше людей, ніж зброя
Близько 90% корінного населення загинуло не від війни, а внаслідок хвороб, які принесли з собою європейці та до яких індіанці не мали імунітету – це віспа, кір та грип.

4. Африканці в Бразилії
До Бразилії привезли більше 40% усіх африканських рабів, яких доставили до Америки, більше за буль-яку іншу колонію. Тому саме у Бразилії зараз проживає одна з найбільших африканських етнічних громад у світі.

5. Загадкове зникнення колонії Манао
У середині XVII століття існувала легенда про місто Манао – багату колонію на річці Амазонка, яку начеб заснували іспанці. Але коли насправді наступні експедиції вирушили на пошуки міста, вони не знайшли й найменшого підтвердженя існування Манао.

6.Золота” легенда Ельдорадо
Конкістадори всерйоз повірили в легенду про існування Ельдорадо – міста, покритого золотом. Вони витратили не один десяток років на пошуки, проте все даремно. Одночасно вони руйнували цивілізацію та грабували всі її матеріальні цінності.

7. Перший європейський “соціаліст”
Іспанський священник Бартоломе де Лас Касас став одним із перших захисників прав індіанців і розповідав про у своїх книгах про жорстокість європейських конкістадорів, через що його часто називали ворогом колонізаторів.

8. Таємниці загублених мов
Багато мов корінних народів материка зникли через насильницьку колонізацію материка. Можливо, невідомі мови могли розповісти людству про втрачене минуле континенту

До змісту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *